Poprzedni rozdział
Powrót o poziom wyżej
Następny rozdział

Powrót do spisu treści


JAN OSTEN

 

z Potrzanowa figurujący jako ojciec chrzestny w LIBER BAPTISATORUM  ksiąg metrykalnych Skok w 1809. roku.

 Na mikrofilmie nr. 473 w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu znajduje się następujący zapis:  

„Skoki

 

 Anno 1809 in mensa Junio nata est Antonina filia Gnosi Ignatij Bronkowski et Francisca de Krzanskich L.C. quam baptisawit  -  ?  -. Patrini fuere Gnosus Dnis Joanes d’Osten possessor in Potrznowo et Gnosa Tecla Rogalinska possessoria in Parkowa”.

po przetłumaczeniu:


”Skoki

Roku 1809 w miesiącu czerwcu urodziła się Antonina córka Urodzonego Ignacego Bronkowskiego i Franciszki z Krzańskich, legalnego małżeństwa, którą ochrzczono {ochrzciłem} -  ?  - . Rodzice chrzestni Urodzony Pan Jan Osten dzierżawca Potrzanowa i Urodzona Tekla Rogalińska dzierżawczyni w Parkowie.”

 

Komentarz:

W roku 1809. żył co prawda Jan Kazimierz Osten – Sacken ówczesny właściciel Zamartego, ale jest nieprawdopodobne, aby był on równocześnie dzierżawcą Potrzanowa, które według pełnej dokumentacji odnoszącej się do życia Longina Kazimierza i Wirydiany z Logów (z pokolenia VIII.) było wówczas przez nich dzierżawione, tym bardziej, że adnotacja dotyczy miesiąca czerwca, w którym Longin rejestrował urodzenie córki jako posesor tej miejscowości. Należy zaznaczyć, że w owym czasie nie żył już od 19. lat Jan Krzysztof = Jan Krystian II, zaś innych Janów w pokoleniu VII., VIII., a nawet IX. w polskiej gałęzi rodziny Ostenów nie można wiarygodnie udokumentować. W tej sytuacji, nasuwa się przypuszczenie, że  ksiądz dokonujący cytowanego wpisu, popełnił nieświadomą pomyłkę zamieniając imię rzeczywistego chrzestnego Longina na Jana, a jest oczywiste, że zainteresowani nie kontrolowali zapisów dokonywanych przez księdza, względnie należy rozważyć istnienie w owym okresie innego Jana Ostena co jednak w konfrontacji ze znanymi dokumentami dotyczącymi Longina, wydaje się bardzo mało prawdopodobne.

Poprzedni rozdział
Powrót o poziom wyżej
Następny rozdział

Powrót do spisu treści