Object

Title: [Gaspar de Richeriis zobowiązuje się do spłacenia długu 64 denarów i 4 szelągów Wenecjaniowi imieniem Brocardo, który zaciągnęli u niego dzierżawiący od Gaspara młyn Benedykt i Mikołaj, synowie Jana Chrzciciela z Pordenone i Antoni Nardini z Bania ich kuzyn. W zamian dzierżawcy zakupią do młyna na własny koszt parę mniejszych kamieni młyńskich razem z kołowrotem i odbudują uszkodzony wcześniej piec chlebowy.

Description:

38x23 cm ; Wystawca wydzierżawił niegdyś młyn Benedyktowi, synowi Jana Chrzciciela oraz Antoniemu Nardini ze wsi Bania, na ustalonych warunkach, a dok. dzuerżawy wystawił notariusz publiczny, Jakub z Zoccho dnia 29. marca 1491 Obecnie, w obecności Hierondisa, syna Jakuba Benvenuti, braci Benedykta i Mikołaja, synów Jana Chrzciciela oraz Antoniego Nardini zawarto dodatkową umowę z Kasprem de Richeriis. Dzierżawcy młyna, Benedykt i Antoni, kupią do młyna własnym kosztem parę mniejszych kamieni młyńskich razem z kołowrotem. W zamian za to Kasper de Richeriis zapłaci za nich dług za zboże, które winni są pewnemu wenecjaninowi, Brocardo, mieszkającemu w Pordenone za sumę 64 grzywny i 4 denary. Ponadto wyżej wspomniani odbudują własnym kosztem zniszczony piec chlebowy, znajdujący się w pobliżu młyna. Dok. spisał notariusz publiczny, ksiądz Daniel, syn Sebastiana de Gregoriis z Pordenone. Świadkami czynności byli: Natalis, syn mistrza Antoniego Ardonis de Curso, i jego brat, Innocenty, Antoni, syn Franciszka de Gregoriis, mistrz Dominik Faber, syn Andrzeja Gerarda, wszyscy pochodzący z Fiume, oraz mistrz murarski, Bortholo. ; Górny, lewy brzeg dok. wraz z kilku wyrazami tekstu wyrwany z powodu skruszenia od pleśni. Reszta w stanie dobrym, lekko przybrudzona. Na odwrocie część zaatakowana przez pleśń. A dorso napis: "1491" i jakiś nieczytelny znak.

Place of publication:

Fiume

Signature:

sygn.Dypl.224

Language:

lat

Rights Management:

PAN Biblioteka Kórnicka

Rights:

domena publiczna

Access rights:

dla wszystkich bez ograniczeń

Digitisation:

PAN Biblioteka Kórnicka

Digitisation sponsor:

Dofinansowanie w ramach Projektu POPC.02.03.01-IP.01-00-002/16 „Cyfrowe udostępnianie zasobów Polskiej Akademii Nauk – Biblioteki Kórnickiej”

Location of original object:

PAN Biblioteka Kórnicka

Digital object format:

image/x.djvu

Object collections:

Last modified:

Oct 3, 2019

In our library since:

Oct 3, 2019

Number of object content hits:

9

Number of object content views in DjVu format

7

All available object's versions:

https://www.wbc.poznan.pl/publication/563985

Show description in RDF format:

RDF

Show description in OAI-PMH format:

OAI-PMH

×

Citation

Citation style:

This page uses 'cookies'. More information