Struktura obiektu
Tytuł:

[Potwierdzenie darowizny in perpetuum domu w Śremie uczynionej przez Stanisława plebana w Panience, na rzecz księży Michała Rucianego i Michała Łazarka w zamian za comiesięczne odprawianie mszy za dusze ofiarodawcy i jego rodziców].

Twórca:

Mikołaj ze Szkudły herbu Lis (archidiakon śremski i oficjał poznański ; zm.1500)

Temat i słowa kluczowe:

Tomasz Racięski kanonik poznański ; Stanisław Górka ; prokurator konsystorza poznańskiego ; Paweł z Łęczycy ; prokurator konsystorza poznańskiego ; Michał Ruciany ; Panienka (woj. wielkopolskie) 15w. ; Śrem (woj.wielkopolskie) 15w. ; Łęczyca (woj. łódzkie) 15w. ; Poznań 15w. ; tkacze 15w.

Opis:

autograf ; 25,5x16,5 cm + 3 cm zakładka ; Dokument w stanie dobrym. Drobne ślady zażółcenia z powodu zacieków. Z lewej strony górnego marginesu dziurka oraz kilka drobnych dziurek w tekście. Na marginesie dodatkowo data "1480". A dorso noty streszczające, po lewej o rezygnacji z darowizny z 7 maja 1518 r., dalej nota nieczytelna z 1555 , wreszcie nota oblatowania przed Andrzejem, oficjałem poznańskim z 6. czerwca 1595 r. Podpisał Tomasz Racięski, kanonik poznański. ; Potwierdzenie darowizny in perpetuum, uczynionej przez Stanisława, plebana w Panience (Panyąka), powodowanego gorliwością i troską o swoją duszę, w postaci własnego domu w Śremie, położonego na ul. Tkaczy, między domami "pracowitych" Andrzeja, postrzygacza sukna z jednej strony, a Fortka (Phorthek) z drugiej, na rzecz księży: obecnego Michała Rucianego oraz nieobecnego Michała Łazarka, ale wyrażającego zgodę na przyjęcie daru i związanego z nim ciężaru, co stwierdza sam Ruciany. Zobowiązanie w zamian wspomnianych księży lub ich następców, sukcesorów tego domu i jego przyszłych mieszkańców do odprawiania każdego 30. dnia miesiąca mszy żałobnej za rodziców fundatora, a po jego śmierci za jego duszę. Czynność dokonana w Poznaniu, w 1480 , w dziewiątym roku pontyfikatu papieża Sykstusa IV, w pierwszy czwartek września, w obecności prokuratorów Konsystorza poznańskiego, Pawła z Łęczycy, i Stanisława Górki. ; brak pieczęci

Miejsce wydania:

Poznań

Typ obiektu:

dyplomy

Sygnatura:

sygn.Dypl.227

Język:

lat

Udostępniane przez:

PAN Biblioteka Kórnicka

Data wydania:

1480 09.01

Prawa:

domena publiczna

Prawa dostępu:

dla wszystkich bez ograniczeń

Digitalizacja:

PAN Biblioteka Kórnicka

Sponsor digitalizacji:

Dofinansowanie w ramach Projektu POPC.02.03.01-IP.01-00-002/16 „Cyfrowe udostępnianie zasobów Polskiej Akademii Nauk – Biblioteki Kórnickiej”

Lokalizacja oryginału:

PAN Biblioteka Kórnicka

Format obiektu cyfrowego:

image/x.djvu

×

Cytowanie

Styl cytowania: