Object

Title: [Potwierdzenie darowizny in perpetuum domu w Śremie uczynionej przez Stanisława plebana w Panience, na rzecz księży Michała Rucianego i Michała Łazarka w zamian za comiesięczne odprawianie mszy za dusze ofiarodawcy i jego rodziców].

Description:

autograf ; 25,5x16,5 cm + 3 cm zakładka ; Dokument w stanie dobrym. Drobne ślady zażółcenia z powodu zacieków. Z lewej strony górnego marginesu dziurka oraz kilka drobnych dziurek w tekście. Na marginesie dodatkowo data "1480". A dorso noty streszczające, po lewej o rezygnacji z darowizny z 7 maja 1518 r., dalej nota nieczytelna z 1555 , wreszcie nota oblatowania przed Andrzejem, oficjałem poznańskim z 6. czerwca 1595 r. Podpisał Tomasz Racięski, kanonik poznański. ; Potwierdzenie darowizny in perpetuum, uczynionej przez Stanisława, plebana w Panience (Panyąka), powodowanego gorliwością i troską o swoją duszę, w postaci własnego domu w Śremie, położonego na ul. Tkaczy, między domami "pracowitych" Andrzeja, postrzygacza sukna z jednej strony, a Fortka (Phorthek) z drugiej, na rzecz księży: obecnego Michała Rucianego oraz nieobecnego Michała Łazarka, ale wyrażającego zgodę na przyjęcie daru i związanego z nim ciężaru, co stwierdza sam Ruciany. Zobowiązanie w zamian wspomnianych księży lub ich następców, sukcesorów tego domu i jego przyszłych mieszkańców do odprawiania każdego 30. dnia miesiąca mszy żałobnej za rodziców fundatora, a po jego śmierci za jego duszę. Czynność dokonana w Poznaniu, w 1480 , w dziewiątym roku pontyfikatu papieża Sykstusa IV, w pierwszy czwartek września, w obecności prokuratorów Konsystorza poznańskiego, Pawła z Łęczycy, i Stanisława Górki. ; brak pieczęci

Place of publication:

Poznań

Signature:

sygn.Dypl.227

Language:

lat

Rights Management:

PAN Biblioteka Kórnicka

Rights:

domena publiczna

Access rights:

dla wszystkich bez ograniczeń

Digitisation:

PAN Biblioteka Kórnicka

Digitisation sponsor:

Dofinansowanie w ramach Projektu POPC.02.03.01-IP.01-00-002/16 „Cyfrowe udostępnianie zasobów Polskiej Akademii Nauk – Biblioteki Kórnickiej”

Location of original object:

PAN Biblioteka Kórnicka

Digital object format:

image/x.djvu

Object collections:

Last modified:

Oct 11, 2019

In our library since:

Oct 11, 2019

Number of object content hits:

17

Number of object content views in DjVu format

11

All available object's versions:

https://www.wbc.poznan.pl/publication/563344

Show description in RDF format:

RDF

Show description in OAI-PMH format:

OAI-PMH

Objects

Similar

This page uses 'cookies'. More information