Object

Title: [Król Polski Kazimierz oświadcza, że uchwalona na sejmie walnym cyza na potrzebę pruską nie będzie naruszała wolności i przywilejów szlacheckich, a jej pobór będzie zależny od uchwały duchownych i świeckich, baronów, szlachty i miast].

Description:

autograf ; 31x23 cm ; Kazimierz król Polski, Wielki Książę Litewski, Rusi i Prus pan i dziedzic itd. oznajmia, że zebrani na sejmie walnym nowomiejskim duchowni, świeccy, baronowie, szlachta, dostojnicy i ziomkowie Królestwa Polskiego z własnej woli, nieprzymuszeni prawem, ani zwyczajem, uchwalili na potrzebę pruską specjalny podatek wojenny, zwany potocznie cyzą, który miały ponieść miasta i miasteczka królewskie, jak również te należące do duchownych oraz świeckich osób oraz zapewnia i obiecuje, że podatek ten nie będzie naruszał ani działał przeciw wolnościom i przywilejom baronów, dostojników, szlachciców i ziomków i mieszczan, ani nie będzie miał wpływu na późniejsze orzeczenia. Duchowni i świeccy, baronowie, szlachta i całe zgromadzenie na zjeździe walnym zebrane będzie miało uprawnienie do podejmowania decyzji dotyczących poboru tego podatku. Dokument poświadczono przewieszeniem pieczęci królewskiej. Dano w Poznaniu we wtorek w czasie oktawy Bożego Ciała [03.06] 1462 r. ; In dorso trzy zapiski streszczające, współczesna i nowsza: +Regis Kazimiri Czisa ad beneplacitum baroni tam spiritualium quam secularium per… a: Super contributionem czyz. 1462 a: Privilegium Casimiri regis […] contributio czysza laudata solvenda luit hoc praecando zelo contributio iuribus civitatis […] non debet. ; Brak pieczęci (pierwotnie istniała jedna pieczęć)

Place of publication:

Poznań

Signature:

sygn.Dypl.033

Language:

lat

Rights Management:

PAN Biblioteka Kórnicka

Rights:

domena publiczna

Access rights:

dla wszystkich bez ograniczeń

Digitisation:

PAN Biblioteka Kórnicka

Digitisation sponsor:

Dofinansowanie w ramach Projektu POPC.02.03.01-IP.01-00-002/16 „Cyfrowe udostępnianie zasobów Polskiej Akademii Nauk – Biblioteki Kórnickiej”

Location of original object:

PAN Biblioteka Kórnicka

Digital object format:

image/x.djvu

Object collections:

Last modified:

Sep 4, 2019

In our library since:

Sep 4, 2019

Number of object content hits:

26

Number of object content views in DjVu format

21

All available object's versions:

https://www.wbc.poznan.pl/publication/562949

Show description in RDF format:

RDF

Show description in OAI-PMH format:

OAI-PMH

Objects

Similar

This page uses 'cookies'. More information