Object

Title: [List sądu ławniczego (wójta i ławników, czyli ławy miejskiej) Warszawy do rady miejskiej Torunia jako najwyższej instancji sądowej prawa chełmińskiego z prośbą o wydanie ostatecznego wyroku w sprawie majątkowej braci rodzonych Jana i Andrzeja Voitów (Foyt), ławników warszawskich, dotyczącej spłaty przez Jana długu 50 kop półgroszy zapisanych na wójtostwie warszawskim]

Object type:

dyplomy

Publication date:

1459 01.09

Description:

32x35 cm ; autograf ; List skierowany do burmistrza i radnych Torunia w sprawie spadkowej dwóch braci, Jana i Andrzeja Voit. Według relacji Andrzeja brat jest mu winien 50 kop półgroszy, natomiast Jan zapewnia, że całą sumę bratu już zapłacił. Andrzej w swoich pretensjach opiera się na zapisce księgi ławniczej z 1444 , w którym Jan Voit zeznawał, że winien jest bratu Andrzejowi z działu rodzinnego, tytułem spłaty wójtostwa miasta Warszawy, 50 kop półgroszy i będzie je uiszczał w postaci czynszu. Jan Voit powołuje się zaś na zapis w księdze ławniczej z 1446 , w którym to roku Andrzej, jego rodzona siostra Dorota, oraz Wawrzyniec Kurschner wraz z córką zeznali, że Jan spłacił już całą należność ze spadku po rodzicach. Andrzej odwoływał się w tym sporze do prawa miejskiego, do władzy księcia i do prawa ziemskiego. Wszystkie te instancje uznały ostatni zapis za ważny i odesłały z powrotem sprawę do sądu ławniczego, a ten do ostatecznego rozstrzygnięcia przez prawo chełmińskie, którego najwyższą instancję stanowią burmistrz i radni miasta Torunia. Dok. wystawiono w Warszawie, w środę po Trzech Królach 1459 Podpisani? wójt i ławnicy miasta Warszawy ; oryg. ; pap. ; stan zachowania dość dobry (dok. po konserwacji) ; duży ubytek na lewym marg. (na całą jego głębokość) bez szkody dla tekstu, wypełniony masą pap., powyżej zażółcenie podobnej wielkości wywołane wilgocią przebijające na drugą stronę, małe dziurki lub przetarcia w miejscach krzyżowania złożeń w tekście i na dolnym marg. ; na odwrocie wyraźne pasowe przybrudzenie w miejscu, które było niegdyś okładziną zewn. dok. po jego złożeniu, duża tłusta plama z prawej strony ; po stronie tekstowej przybrudzenia, ciemniejsze plamki lub zażółcenia o różnym natężeniu wzdłuż niektórych złożeń ; nierówne krawędzie dok., zwłaszcza górna i prawa (nierówności, lekkie naddarcia), zagięty prawy dolny narożnik ; ślady sześciu złożeń ; in dorso nota streszcz. niem. ; brak pieczęci (potwierdzenie jej użycia w formule koroboracyjnej)

Place of publication:

Warszawa

Identifier:

oai:www.wbc.poznan.pl:472331

Signature:

sygn.Dypl.230

Language:

ger

Rights Management:

PAN Biblioteka Kórnicka

Rights:

domena publiczna

Access rights:

dla wszystkich bez ograniczeń

Digitisation:

PAN Biblioteka Kórnicka

Digitisation sponsor:

Dofinansowanie w ramach Projektu POPC.02.03.01-IP.01-00-002/16 „Cyfrowe udostępnianie zasobów Polskiej Akademii Nauk – Biblioteki Kórnickiej”

Location of original object:

PAN Biblioteka Kórnicka

Digital object format:

image/x.djvu

Object collections:

Last modified:

Sep 2, 2019

In our library since:

Sep 2, 2019

Number of object content hits:

10

Number of object content views in DjVu format

8

All available object's versions:

https://www.wbc.poznan.pl/publication/559420

Show description in RDF format:

RDF

Show description in OAI-PMH format:

OAI-PMH

Objects

Similar

This page uses 'cookies'. More information