Object

Title: [Bartosz Wezenborg z Gostynia kasztelan nakielski wraz z bratem swym niedzielnym Januszem nadają jatki i ustalają obowiązki rzeźników gostyńskich.]

Description:

21,5x13 cm + 15 cm zakładka ; autograf ; pergamin ; Bartosz Wezenborg z Gostynia kasztelan nakielski wraz z bratem swym niedzielnym Januszem nadają cechowi rzeźniczemu w Gostyniu na wieczne posiadanie trzydzieści jatek, z których dziewięć należy do ww. braci i ich prawnych następców. Mistrz rzeźnicki wraz ze swoimi wspólnikami winien z tych trzydziestu jatek z każdej jatki osobno uiszczać rok rocznie po wieczne czasy na dzień św. Marcina [11.XI.] pięć kamieni tłuczonego tłuszczu zwierzęcego zwanego "tluczone" [kamień tu jako jednostka wagi ok. 16 kg. - chodzi tu o dostarczenie łoju przeznaczanego do oświetlania (TZ)]. Ponadto bracia ustalają targ rzeźniczy w Gostyniu na sobotę, zakazując sprzedaży innego dnia jakiegokolwiek mięsa, bądź to z domu albo przed domem, za wyjątkiem słoniny. Związane z tym obostrzenia będą regulowane wg. zwyczaju jak to jest praktykowane w Kaliszu lub w innych miastach królewskich. ; Pismo miejscami wyblakłe, dziury na złożeniach. Brak not dorsalnych. ; wycisk zatarty; jedna z pieczęci uszkodzona. ; Kodeks Dyplomatyczny Wielkopolski, T. 10 (1996), dok. nr 1402 s. 36-37.

Place of publication:

Gostyń

Signature:

sygn.Dypl.180

Language:

lat

Rights Management:

PAN Biblioteka Kórnicka

Rights:

domena publiczna

Access rights:

dla wszystkich bez ograniczeń

Digitisation:

PAN Biblioteka Kórnicka

Digitisation sponsor:

Dofinansowanie w ramach Projektu POPC.02.03.01-IP.01-00-002/16 „Cyfrowe udostępnianie zasobów Polskiej Akademii Nauk – Biblioteki Kórnickiej”

Location of original object:

PAN Biblioteka Kórnicka

Digital object format:

image/x.djvu

Object collections:

Last modified:

Sep 2, 2019

In our library since:

Sep 2, 2019

Number of object content hits:

31

Number of object content views in DjVu format

27

All available object's versions:

https://www.wbc.poznan.pl/publication/558748

Show description in RDF format:

RDF

Show description in OAI-PMH format:

OAI-PMH

×

Citation

Citation style:

This page uses 'cookies'. More information