Object

Title: [Wyrok intromisji w dobra Zofii, dziedziczki Drzeczkowa i Grodziska, dla Andrzeja Daleszyńskiego z Radomicka w sprawie o zbiegłego poddanego Mikołaja z Boguszyna].

Contributor:

Rąbiński, Jan ; podsędek poznański (?-1514)

Description:

29x25 cm ; autograf ; pergamin ; Dokument uszkodzony: dwie różnej wielkości dziury w środku i przy krawędzi, na tym samym złożeniu, ze szkodą dla tekstu; ślady 4 złożeń (dwa podłużne i dwa poprzeczne) + szeroka zakładka; ślady zalań i kilka rdzawych plam na tekście i poza nim. ; Minuskuła gotycka; pismo miejscami wyblakłe; tekst w miejscach ubytków uszkodzony; inicjał i pierwszy wyraz kaligrafowane. ; In dorso nota streszczająca brązowym inkaustem: "Zophia de Grodzisko [Femi]na Ad/uitalitialis Andreae Dale/szynski subditum extradendi/ decretum / 1512"; prócz tego współczesne wpisy ołówkowe. ; Jan Tomicki, sędzia ziemski poznański, i Jan Rąbiński, podsędek poznański w obecności Wojciecha Polickiego, pisarza ziemskiego poznańskiego, oraz asesorów: podwojewodziego poznańskiego Jana Przecławskiego i burgrabiego kościańskiego Mikołaja Szczytnickiego oświadczają, że po wysłuchaniu relacji woźnego sądowego Macieja Czajkowskiego z wykonania czynności w sprawie Andrzeja Daleszyńskiego z Radomicka przeciwko Zofii, dziedziczce dóbr wiennych Drzeczkowa i Grodziska, o poddanego Mikołaja z Boguszyna (wsi należącej do Daleszyńskiego) zbiegłego do wsi Grodzisko, w której sąd nakazał Zofii oddać zbiega lub zapłacić za niego 10 grzywien odszkodowania wraz z karami sądowymi z tytułu wszczęcia sprawy (naliczanymi codziennie według prawa ziemskiego), wobec tego, iż pozwana w terminie 8 tygodni nie wykonała wyroku, sąd zasądza intromisję Daleszyńskiego w jej wszystkie dobra w powiecie kościańskim w celu ściągnięcia zasądzonych 10 grzywien z dochodów tychże dóbr. Ponadto podtrzymuje obowiązek uiszczenia kar sądowych i upoważnia woźnego sądowego do urzędowego wprowadzenia Daleszyńskiego w posiadanie dóbr pozwanej (tzw. wwiązania). ; Pierwotnie dwie pieczęcie. ; [1. zachowana pieczęć] okrągła.Tomicki Jan, sędzia poznański (?-1516/1517) ; urzędowa ; wosk ciemnozielony w miseczce z naturalnego wosku ; na przerwanym pasku pergaminowym ; zachowana w połowie ; majuskuła renesansowa "... EX POSN...". Orzeł Biały herb państwowy ; [2. zachowana pieczęć] okrągła ; Rąbiński, Jan podsędek poznański (?-1514) ; wosk ciemnozielony w miseczce z naturalnego wosku ; pergaminowy pasek ; IR ; herb Łodzia Rąbińskich

Place of publication:

Kościan

Signature:

sygn.Dypl.046

Language:

lat

Rights Management:

PAN Biblioteka Kórnicka

Rights:

domena publiczna

Access rights:

dla wszystkich bez ograniczeń

Digitisation:

PAN Biblioteka Kórnicka

Digitisation sponsor:

Dofinansowanie w ramach Projektu POPC.02.03.01-IP.01-00-002/16 „Cyfrowe udostępnianie zasobów Polskiej Akademii Nauk – Biblioteki Kórnickiej”

Location of original object:

PAN Biblioteka Kórnicka

Digital object format:

image/x.djvu

Object collections:

Last modified:

Sep 2, 2019

In our library since:

Sep 2, 2019

Number of object content hits:

22

Number of object content views in DjVu format

17

All available object's versions:

https://www.wbc.poznan.pl/publication/558742

Show description in RDF format:

RDF

Show description in OAI-PMH format:

OAI-PMH

Objects

Similar

This page uses 'cookies'. More information