Object structure

Title:

[Klasztor w Łeknie zatrzymuje na wieczne czasy posiadłość Dębogóra z powodu niestawiennictwa komesa Rosaliusza na termin sądowy.]

Creator:

Władysław Łokietek (król Polski ; 1260?-1333)

Subject and Keywords:

Władysław Łokietek (1260?-1333) król Polski ; Rozaliusz komes 13w. ; Cystersi Łekno 13w. ; Łekno 13w. ; Dębogóra 13w.

Description:

28x16 cm + 2-3 cm zakładka ; autograf ; pergamin ; Władysław Łokietek książę Królestwa Polskiego, Pan Pomorza, Kujaw, Łęczycy i Sieradza poświadcza w tym dokumencie, że w najbliższy czwartek następujący po święcie narodzenia Maryi (tj. 10.09.) stawili się przed nim mnisi z klasztoru łekneńskiego: brat Henryk zwany Saxo oraz brat Krystian, piwniczny klasztoru, posiadający pismo-pełnomocnictwo swojego opata do reprezentowania klasztoru we wszystkich sprawach i czynnościach. Mnisi stawili się na ostateczny termin wyznaczony do rozstrzygnięcia sporu pomiędzy klasztorem a komesem Rozaliuszem o posiadłość Dębogóra. Rzeczony Rozaliusz i mnisi zaakceptowali ten termin wobec sędziego książęcego Bogusława podczas poprzedniej rozprawy odbytej w Gnieźnie dzień po święcie św. Bartłomieja (tj. 25.08), co ww. sędzia wobec księcia poświadczył. Ponieważ rzeczony Rozaliusz i jego wysłannicy nie pojawili się na ostatecznym terminie, książę postanawia, że prawo stoi po stronie rzeczonych braci i tym samym otrzymują oni rzeczoną posiadłość na wieczność. ; In dorso zapiski dokonane przez 7 rąk na przestrzeni XIII-XVIII w. dotyczące treści dokumentu. Atramentem wypisana cyfra 9. ; Wyd.: Kodeks dyplomatyczny Wielkopolski. T. II. Nr 821. ; Pieczęć: Lniane nici ; częściowo uszkodzona. W otoku resztki napisu: S W ... UIAVIE ET SIRADIE. Godło Ziemia Kujawska .Piekosiński Fr.: Pieczęcie polskie wieków średnich. Kraków 1899. Nr 215.

Place of publication:

Pyzdry

Object type:

dyplomy

Signature:

sygn.Dypl.009

Language:

lat

Rights Management:

PAN Biblioteka Kórnicka

Publication date:

1299 09.10

Rights:

domena publiczna

Access rights:

dla wszystkich bez ograniczeń

Digitisation:

PAN Biblioteka Kórnicka

Digitisation sponsor:

Dofinansowanie w ramach Projektu POPC.02.03.01-IP.01-00-002/16 „Cyfrowe udostępnianie zasobów Polskiej Akademii Nauk – Biblioteki Kórnickiej”

Location of original object:

PAN Biblioteka Kórnicka

Digital object format:

image/x.djvu

×

Citation

Citation style: