Object

Title: [Zamiana księcia Przemysła I z klasztorem cysterskim w eknie wsi Wierzenica i oskuń na wsie Kaliszany, Toniszewo, połowę Sienna i połowę Szczodrochowa]

Description:

28x12 cm + 4 cm zakładka ; autograf ; pergamin ; Niezachowane obie pieczęcie. ; Książę Przemysł I za zgodą swego brata księcia Bolesława Pobożnego dokonuje zamiany z opatem łekneńskim Piotrem wsi Wierzenica i Łoskuń na następujące wsie: za Wierzenicę nadaje klasztorowi Kaliszany i posiadłości Cypriani i Zarose, które nazywają się Toniszewo, wraz ze wszystkimi przynależnościami i użytkami oraz dziesięcinami ustanowionymi przez abpa gnieźnieńskiego Pełkę na rzecz kościoła w Pakości. Za wieś Łoskuń połowę wsi Sienna z przyległą częścią potocznie zwaną Cuchino i połową Szczodrochowa z wszystkimi jej użytkami. Te rzeczone wsie, tj. Kaliszany i Sienno wraz z ich częściami, książę uwalnia od wszelkich powinności i podatków, takich jak: podymne (podvorove), stróża, przewód, powóz, podwoda, na wyprawę i innych w dok. niewymienionych. Dokument wystawiono w Pogorzelicy podczas spotkania Przemysła z arcybiskupem Pełką i księciem Bolesławem Pobożnym. ; W tekście po wymienieniu Toniszewa, tj. po słowach: "Cypriani et Zarose que Douesino nuncupantur" umieszczono ondnośnik - podwójny krzyżyk nad słowem "cum" - którego tekst znajduje się na dolnej zakładce; tekst ten spisany został ręką z ok. połowy XV w., dodaje do nadania księcia jezioro Strzałkowo (ob. Strzałkowskie) i brzmi: "et cum lacu qui dicitur Strzalcowo" ; In dorso od góry zapiska o włączeniu do Akt grodzkich kcyńskich dnia 21.10.1765. Poniżej krótkie zapiski dotyczące treści dokumentu dokonane przez 7 różnych rąk na przestrzeni XIII-XVIII w. W dwóch miejscach dokument przedziurawiony, dziury uzupełniono podczas konserwacji, w tych miejscach luka w tekście. ; Wyd.: Kodeks dyplomatyczny Wielkopolski. T. I. Nr 315.

Place of publication:

Pogorzelica

Signature:

sygn.Dypl.004

Language:

lat

Rights Management:

PAN Biblioteka Kórnicka

Rights:

domena publiczna

Access rights:

dla wszystkich bez ograniczeń

Digitisation:

PAN Biblioteka Kórnicka

Digitisation sponsor:

Dofinansowanie w ramach Projektu POPC.02.03.01-IP.01-00-002/16 „Cyfrowe udostępnianie zasobów Polskiej Akademii Nauk – Biblioteki Kórnickiej”

Location of original object:

PAN Biblioteka Kórnicka

Digital object format:

image/x.djvu

Object collections:

Last modified:

Sep 2, 2019

In our library since:

Sep 2, 2019

Number of object content hits:

34

Number of object content views in DjVu format

25

All available object's versions:

https://www.wbc.poznan.pl/publication/558605

Show description in RDF format:

RDF

Show description in OAI-PMH format:

OAI-PMH

Objects

Similar

This page uses 'cookies'. More information