Akta z czasów panowania Stefana Batorego króla Polski.
Title execution:Akta za panowania Batorego A. D. 1585. Kod. Opalińskiego
Contributor:Opaliński, Andrzej (1540-1593)
Subject and Keywords:Stefan Batory (1533-1586) król Polski ; Polska 16w. ; Turcja 16w. ; Inflanty 16w. ; źródła historyczne 16w.
Description:298 k. , 31x19 cm ; Oprawa rękopisu BK 281, trochę podniszczona, jest charakterystyczna dla opraw rękopisow marszałka Opalińskiego: złoc. wyc. z ornamentów linijnych, geometrycznych i arabesek roślinnych, z herbem Opalińskich Łodzia w środku pola przedniej okładki; po bokach herbu u góry litery "A. O.", ponad herbem napis wyc.: "IN MANUS DEI SORTES MEE" ; Papier z tej samej papierni i z tym samym znakiem wodnym: dwugłowym orłem ; pismo kilku rąk z przewagą jednej, staranne ; Ident. z sygn. BK 282; pismo przeważnie 1 ręki; papier z dwugł. orłem (zn. wodny) Pocz. 52 k. puste (przezn. do uzup.) ; BK 281 jest kolejnym zachowanym kopiariuszem Andrzeja Opalińskiego marszałka wielkiego koronnego. Zawiera akta panowania Stefana Batorego z roku 1585 oraz dwa listy (jak dotąd prawie nie wydane. Tematyka: Bielawski pisze z Wrocławia, dokąd wyjechał, aby zbadać kontakty posłów moskiewskich z Habsburgami ubiegającymi się o tron carski; Jerzy Radziwiłł, namiestnik Inflant, donosi o tamtejszej sytuacji, Stanisław Pękosławski o tumulcie w Rydze; inne wiążą się ze sprawami tureckimi, jak np. przesłane marszałkowi przez króla listy od Amurata III) z stycznia i lutego 1586 roku. Najważniejszy jest diariusz sejmowy stanowiący główną cz. rękopisu ; Jako starosta generał wielkopolski musiał marszałek interweniować w sprawy tego okręgu, np. napadu Jana Marszewskiego podsędka kaliskiego na wieś Turek, należącą do arcybiskupa gnieźnieńskiego Stanisława Karnkowskiego, napadu na kupców śląskich na terenie Poznańskiego przez Kaspra Nosticza; wiadomości dworskie od sekretarzy i korespondentów Opalińskiego: podkanclerzego Wojciecha Baranowskiego, sekretarza wielkiego koronnego Piotra Tylickiego, ks. Jana Gałczyńskiego i Mierzewskiego, Ząbkowskiego. Dotyczą one w dużej mierze wakansów i charakteryzują sytuację po sejmie w roku 1585; dzieje Henryka księcia legnickiego zawarte w 15-tu listach
Object type: Signature: Language: Rights Management: Publication date: Rights: Access rights: Digitisation: Digitisation sponsor: Location of original object: Digital object format: