Object structure
Title:

Akta do panowania Stefana Batorego króla Polski 1583 roku: listy, instrukcje, relacje poselskie.

Title execution:

Regimen Regale

Subject and Keywords:

Stefan Batory (1533-1586) król Polski ; Andrzej Opaliński herbu Łodzia (1540-1593) marszałek wielki koronny ; Polska 16w. ; źródła 16w.

Description:

177 k. , 32x20 cm ; Papier z orłem dwugłowym; pismo jednej ręki, duże, wyraźne, w rządkach szerokich ; Atrament intensywny rozlewający się i uszkadzający w niektórych miejscach papier , Oprawa rękopisu jest charakterystyczna dla zbiorów Andrzeja Opalińskiego, marszałka wielkiego koronnego: skóra brązowa, bogato zdobiona z wyciskami złoconymi, ornamentami linealnymi i listkami roślinnymi oraz z superexlibrisem składającym się z herbu Łodzia z klejnotem o pawich piórach, po których obu stronach wyciśnięte litery właściciela: A-O., Andrzej Opaliński. Brak jednak umieszczanej często dewizy (patrz BK 279): In manu Dei sortes mee! ; Kopiariusz Andrzeja Opalińskiego z roku 1583 należy do najbardziej urozmaiconych pod względem treści, podaje bowiem nie tylko wydarzenia historyczne, ale także drugorzędne, do poznania ówczesnych obyczajów. Wiadomości od zaufanych sekretarzy, jak: Jan Piotrowski, sekretarz królewski, Golski, Baranowski, Zajączkowski; korespondencja od króla Stefana Batorego i Jana Zamoyskiego. ; Zaszczyt, jaki spotkał Opalińskiego, aby w imieniu króla podejmował na granicy Gryzeldę Batorównę oraz zaproszenie na ślub i ucztę weselną, jest na pewno powodem umieszczenia w rękopisie obszernej relacji z tej uroczystości.

Object type:

rękopisy

Signature:

sygn.BK00280

Language:

lat ; pol

Rights Management:

PAN Biblioteka Kórnicka

Publication date:

16w.

Rights:

domena publiczna

Access rights:

dla wszystkich bez ograniczeń

Digitisation:

PAN Biblioteka Kórnicka

Digitisation sponsor:

Dofinansowanie w ramach Projektu POPC.02.03.01-IP.01-00-002/16 „Cyfrowe udostępnianie zasobów Polskiej Akademii Nauk – Biblioteki Kórnickiej”

Location of original object:

PAN Biblioteka Kórnicka

Digital object format:

image/x.djvu

×

Citation

Citation style: