Object structure
Title:

"Rhetorica haec compendiose scripta sub admodum [...] Sthephano Turczynowicz directore pro tunc nostro alumno Seminarii Pontificii SS Canonum et Sacrae Theologiae auditore per me Thaddaeum De Kozielsk Ogiński Capitaneum Przewalscensem discipulum ejus."

Creator:

Ogiński Tadeusz Franciszek wda trocki (1712–1783)

Subject and Keywords:

Stefan Turczynowicz ; Seminarium papieskie w Wilnie ; retoryka 18w.

Description:

120 k. , 20x16 cm ; Notatki z wykładów kursu retoryki prowadzonego przez Stefana Turczynowicza w seminarium papieskim w Wilnie. Wykłady obejmują część teoretyczną i praktyczną, bogato egzemplifikowany jest dział przysłów. W rkpsie zawarto także przeszło siedemset cytatów, sentencji zaczerpniętych z dzieł pisarzy starożytnych i nowożytnych. Część teoretyczna (p. 2) i Tabula Brevis (p. 6) starannie kaligrafowane. Punkt 5 (Argutiae familiares) być może uzupełniał autor później, gdyż pismo tej samej ręki jest tu pewniejsze i dojrzalsze. ; Rkps pisał w latach 1728-1729 Tadeusz F. Ogiński. Prawdopodobnie T. F. Ogiński, który według własnych słów tylko 2 i pół roku spędził w szkole (dwa lata w infimie i pół roku w retoryce; dalszych nauk udzielali mu nauczyciele w domu), uczył się właśnie w seminarium papieskim w Wilnie. Seminarium w początkowym okresie kształciło nie tylko kapłanów. ; Po obu s. oprawy strychulcem wytłoczone ramy zwierciadła z małymi rozetkami w narożnikach; blok rkpsu niegdyś nakrapiany farbą

Place of publication:

Wilno

Object type:

rękopisy

Signature:

sygn.BK00619

Language:

lat ; pol

Rights Management:

PAN Biblioteka Kórnicka

Publication date:

1728-1729

Rights:

domena publiczna

Access rights:

dla wszystkich bez ograniczeń

Digitisation:

PAN Biblioteka Kórnicka

Digitisation sponsor:

Dofinansowanie w ramach Projektu POPC.02.03.01-IP.01-00-002/16 „Cyfrowe udostępnianie zasobów Polskiej Akademii Nauk – Biblioteki Kórnickiej”

Location of original object:

PAN Biblioteka Kórnicka

Digital object format:

image/x.djvu

×

Citation

Citation style: