Object structure
Title:

Institutiones Oratoriae ex Veteribus Optimisque Rhetoribus et Poetissimum Quintiliano Collectae, Usui Nobilis Polonae Iuventutis Accommodatae in Scholis Pijaris Złoczoviensibus Anno Domini 1765-to in Annum Domini 1766-tum Ioannes Nowicki manu propria.

Creator:

Nowicki Jan (ur. 1748)

Subject and Keywords:

retoryka ; Kolegium Pijarów w Złoczowie ; podręczniki 18w.

Description:

88 k. , 20x16 cm ; Kurs teoretyczny składa się z trzech części: inventio, dispositio i elocutio, oparty na pismach Marka Fabiusza Kwintyliana. W wykładzie stosowano, bardzo rozpowszechnioną w starożytności w nauce retoryki, formę pytań i odpowiedzi. Po trzeciej części następuje zbiór wzorców mów, listów, powinszowań itp. przydatnych w życiu prywatnym szlachcica, k. tytułowa starannie ilustrowana: u góry wyrysowane oko opatrzności, z lewej strony postać anioła trzymającego wstęgę, na niej wypisana sentencja: "Lux tua dat mihi lucem". Z prawej - ręka trzymająca pióro skierowane ku drugiej wstędze z wersem psalmu: "Calamus scribae velociter scribentis Ps. 44". Między wstęgami mieści się tytuł rkpsu. U dołu k. w ozdobnej muszli głowa, podobna do głowy narysowanego wyżej anioła. Z muszli wychodzą ozdobne ornamenty roślinne, które pną się do góry i łączą się z postacią anioła i wstęgą z wersem psalmu. Między k. 72 a 73 brak karty albo kart. K. tyt. i początkowych kilka kart z dziurami zrobionymi przez szkodniki.Twórcą, prowadzonego wzorowo rkpsu, był J. Nowicki, uczeń kolegium pijarów w Złoczowie w latach 1765-1766 (fundacja szkoły i kolegium królewicza Jakuba Sobieskiego w 1731 ). Na ostatniej stronie rkpsu (k. 88v) zapiska metrykalna J. Nowickiego. Na k. tyt. blisko prawego górnego rogu obcą ręką napisane nazwisko "Tokarski" (kolejny właściciel rkpsu?), przy dolnej krawędzi tą samą ręką "accomodate". ; Rkps BK00601 jest zapisem kursu retoryki teoretycznej i praktycznej wykładanej w przedostatniej klasie szkoły pijarskiej (Rhetorica et Poesia-VIII rok nauczania). , zob. K. Niesiecki Herbar

Place of publication:

Złoczów

Object type:

rękopisy

Signature:

sygn.BK00601

Language:

lat ; pol

Rights Management:

PAN Biblioteka Kórnicka

Publication date:

1765-1766

Rights:

domena publiczna

Access rights:

dla wszystkich bez ograniczeń

Digitisation:

PAN Biblioteka Kórnicka

Digitisation sponsor:

Dofinansowanie w ramach Projektu POPC.02.03.01-IP.01-00-002/16 „Cyfrowe udostępnianie zasobów Polskiej Akademii Nauk – Biblioteki Kórnickiej”

Location of original object:

PAN Biblioteka Kórnicka

Digital object format:

image/x.djvu

×

Citation

Citation style: