Poprzedni rozdział
Powrót o poziom wyżej
Następny rozdział

Powrót do spisu treści


ANDRZEJ FRYDERYK OSTEN

 

 Wypisy z „Tek Dworzaczka” :

 

Wszystkie pozycje z: C:/REGESTY/KSIĘGI/WAŁCZ.X:

 

2466 (Nr.90)  1721

„Szlachetna Barbara-Julianna Golczówna córka Jana-Zygmunta l. b. G. [?] z Barbary-Julianny de Ukiery, żona Andrzeja-Fryderyka Ostena, kwituje matkę oraz Henryka-Zygmunta i Güntera  braci swych rodzonych l. b. GG. z 15.000 tymfów posagu.”

 

2548 (Nr.91)  1726

„Szlachetny Günter l.b. [?] Golcz siostrze swej rodzonej Juliannie-Barbarze de Golcz, żonie Andrzeja-Fryderyka de Osten zap. [zapłacił] dług 2.500 tymfów.”

 

2644 (Nr.91)  1734

„Szlachetna Emerecjanna – Marja de Ikiermany, wdowa po Kazimierzu Gulczu, rotmistrzu JKMci, Barbarze – Juliannie Gulczownie siostrze swej, żonie Andrzeja Fryderyka Ostena zap. [zapłaciła] sumę 500 talarów długu.”


2988 (Nr.93)  1756

„Szlachetna Barbara - Juljanna de Golcze, wdowa po Andrzeju - Fryderyku Ostenie kwituje Henryka Gulcza, syna Güntera Gulcza z Doroty de Borki, dziedzicz. cz. [z dziedzicznej części-?] w Appelward i Broczno.”

 

3051 (Nr.94)  1760

„Wspaniała Barbara – Julianna de Golcze, wdowa po Andrzeju – Fryderyku Ostenie kapit. w brand. [kapitanie w wojsku brandenburskim], kwituje z zap. [zapisu-?, zapłaty-?] na 3.000 talarów  JM. Henryka Gulcza, starostę wałeckiego.”

 

Komentarz: Pierwszy dokument z 1721. roku wskazuje, że małżeństwo Andrzeja Fryderyka i Barbary Julianny trwało w wymienionym roku już od jakiegoś czasu jako, że posag wypłacano w XVIII w. niejednokrotnie nawet z kilkunastoletnim opóźnieniem, tak więc oboje musieli się urodzić w ostatnim piętnastoleciu poprzedniego wieku. Z tego okresu dysponujemy dość szczegółowymi danymi o pokoleniu zarówno naszego protoplasty – Jana Wiganda, jego potomków oraz najbliższej jego rodziny i ich potomstwa.

 

W udokumentowanym na wykresie rodowodu gronie osób, nie występuje postać Andrzeja – Fryderyka, co rzecz jasna nie wyklucza całkowicie jego przynależności do naszej linii, ale taką możliwość znacznie ogranicza; wątłą, ale jednak przesłanką skłaniającą również do wyłączenia go z linii Jana Wiganda są jego niestosowane w naszym odgałęzieniu rodziny imiona, ani przed nim, ani po nim nikt takich imion nie nadawał i sam nie nosił.  Pojął za żonę pannę ze znanego pomorskiego domu Gulczów (zwanych też Goltz’ami, Golczami i Gultz’ami) utrzymując tradycję współczesnych sobie Ostenów – w tym oczywiście i naszych przodków, którzy żenili się również z pannami z innych podobnych pomorskich domów, jak Glasenapp i Pudwils (Podewils). Kapitan wojsk brandenburskich Andrzej Fryderyk zmarł pomiędzy 1734., w którym to roku jego żona występuje jako zamężna, a 1756., z którego po-chodzi dokument tytułujący ją wdową. Barbara – Julianna niewątpliwie żyła jeszcze w 1760. roku, jak o tym świadczy przytoczony przez prof. Dworzaczka kolejny dokument; potwierdza to moim zdaniem lata jej urodzenia w ostatniej dekadzie XVII. wieku.

Wymieniona w dokumentach miejscowość „Appelward” to z pewnością niemieckie „Appelwerder”, a polskie Jabłonowo, położone 6. km na południe od Ujścia, natomiast miejscowości „Broczno” nie udało się odnaleźć.

Poprzedni rozdział
Powrót o poziom wyżej
Następny rozdział

Powrót do spisu treści