800 - Hasło dodatkowe opisuwieloczęściowego dokumentu elektronicznego - nazwa osobowa (P)

 

Wskaźniki:

 

pierwszy - rodzaj pierwszego elementu nazwy osobowej

 

0 - imię

1 - nazwisko

 

drugi - niezdefiniowany, zawiera odstęp (#)

 

Podpola:

 

$a - nazwa osobowa (NP)

$b - numeracja (NP)

$d - daty związane z nazwą (NP)

$c - dopowiedzenie (P)

$j - określenie przynależności (P)

$t - tytuł dzieła (NP)

$n - oznaczenie części dzieła (P)

$p - tytuł części dzieła (P)

$l - język dzieła (NP)

$k - określenie formy (P)

$s - wersja (NP)

$v - oznaczenie części dokumentu (NP)

 

ZAWARTOŚĆ POLA

 

W polu 800 podaje się dane dotyczące całości wieloczęściowego dokumentu elektronicznego opisywanego pod hasłem autorskim w postaci nadającej się do wyszukiwania. Hasło to ma postać Nazwa osobowa.Tytuł. Pole to w Horizonie jest polem kontrolowanym.

 

Pola 800 używa się, jeżeli w rekordzie bibliograficznym występuje pole 490 lub uwaga w polu 500, w których zawarta jest informacja dotycząca całości wieloczęściowego dokumentu elektronicznego podana w postaci nie nadającej się do wyszukiwania.

 

Dane dotyczące nazwy autora podaje się w podpolach: $a, $b, $d, $c i $j, natomiast dane dotyczące tytułu całości wieloczęściowego dokumentu elektronicznego podaje się w podpolach od $t do $s.

 

Hasło dodatkowe w polu 800 tworzy się dla jednego autora całości wieloczęściowego dokumentu elektronicznego, przy czym powinien to być:

·       jedyny autor całości wieloczęściowego dokumentu elektronicznego,

·       autor z hasła głównego pierwszej części wieloczęściowego dokumentu elektronicznego.

 

W haśle dodatkowym należy umieszczać zawsze nazwę tej samej osoby, podaną w tej samej formie. Jeżeli osoba używa różnych nazw, do hasła przejmuje się nazwę w następującej kolejności:

·       nazwę najczęściej używaną przez daną osobę, np. nazwę używaną do

              podpisywania własnych dzieł,

·       nazwę występującą w bieżących wydawnictwach informacyjnych: bieżących bibliografiach narodowych, słownikach biograficznych, encyklopediach itp., wydanych przede wszystkim w kraju działalności lub pobytu tej osoby,

·       nazwę ostatnią.

 

Nazwa powinna w haśle występować w mianowniku liczby pojedynczej. Nazwy pisane w oryginale pismem niełacińskim należy transliterować.

 

Osoby o takich samych nazwach należy rozróżniać poprzez dodawanie dat biograficznych lub innych dopowiedzeń.

 

Zasady wypełniania pola zostały omówione w podręczniku Opis bibliograficzny dokumentów w formacie MARC 21 w systemie Horizon. Cz. 1, Książka, który dostępny jest pod adresem:

 

  http://galileo.pfsl.poznan.pl/pzh/ksiazka2001/index.html